Search
  • Magdalena - ATB's founder

Ślub humanistyczny - trend który zrewolucjonizował branżę ślubną

Updated: Jul 23, 2020

Ślub za granicą — dlaczego ceremonia humanistyczna to najlepsze rozwiązanie dla nowoczesnej panny młodej?

source: pinterest

Przede wszystkim znakomita większość destination weddings, które możemy obserwować na Instagramie, Facebooku, Pinterest'cie i popularnych blogach ślubnych, są w rzeczywistości symbolicznymi ceremoniami. Według statystyk międzynarodowej branży ślubnej około 80% par biorących ślub za granicą zamienia urzędnika państwowego na profesjonalnego celebranta lub MC (mistrza ceremonii). 

Być może zastanawiasz się, dlaczego tak jest… Powód jest w gruncie rzeczy prosty, ślub humanistyczny pozwala wam skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne — celebrowaniu uczucia między wami, w sposób odbiegający od sztampy i nudnych formułek. Ślub humanistyczny umożliwia również złożenie przysięgi w najbardziej zapierających dech w piersiach miejscach, w których wyznaczony urzędnik państwowy niekoniecznie byłby w stanie udzielić ślubu. 

Jeśli chodzi o samą ceremonię, w przeciwieństwie do innych elementów uroczystości weselnej, należy wziąć pod uwagę tzw. czynnik ludzki. Fakt, że wybrany dostawca cateringu jest fanem suchego humoru, nie ma wpływu na serwowaną kolację, ale jeśli udzielający ślubu urzędnik nie ma za grosz charyzmy i umiejętności oratorskich... może to poważnie wpłynąć na jeden z najważniejszych momentów waszego dnia! Wspomniany urzędnik wyznaczony do udzielenia wam ślubu może być cudowną osobą, ale udzielanie ślubów jest tylko jednym z wielu zadań na jego liście obowiązków. Czy warto ryzykować zatrudnieniem nieznajomego (lub dwóch, ponieważ prawdopodobnie będziecie potrzebowali tłumacza), który pozbawionym emocji głosem wyrecytuje „świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny..."? Nie oszukujmy się, tekst prawnej przysięgi (i często forma jej wygłoszenia przez urzędnika) nie znajdzie się na liście najbardziej romantycznych deklaracji dozgonnej miłości. 

Być może nadal myślisz — ale dlaczego nie mogę zrobić wszystkiego za jednym razem? tak przecież byłoby wygodniej! Nie twierdzę, że wybór cywilnej ceremonii podczas destination wedding to absolutnie zły pomysł.

Warto jednak zwrócić uwagę, że to, co z pozoru wydaje się wygodne, w rzeczywistości wcale nie musi takie być. 

Myślisz, że ślub cywilny za granicą to oszczędność czasu i formalności? Niekoniecznie! W większości krajów Unii Europejskiej, Księgi, w której należy złożyć podpisy zawierając związek małżeński, nie można wyprowadzić poza budynek urzędu. Wybierając ślub w ogrodzie, na tarasie czy w malowniczo położonym pałacyku, jest spora szansa, że dzień lub dwa po uroczystości będziecie musieli udać się do urzędu na oficjalne podpisanie dokumentów. Wspomniane dokumenty będą musiały być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Masz nadzieję, że to już koniec przygód? Nic bardziej mylnego! Mimo że właśnie wyszliście z urzędu stanu cywilnego we Włoszech, Grecji czy Francji, nie ominie was kolejna wizyta w urzędzie już w Polsce, gdzie złożycie wspomniane przetłumaczone dokumenty. Czy są to przeszkody nie do przeskoczenia? Absolutnie nie!  Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wybierając ślub za granicą zależy Wam przede wszystkim na załatwieniu formalności czy czymś więcej?

Symboliczna ceremonia uwalnia dzień ślubu od niepotrzebnych formalności.


Być może myślisz — teraz to się trochę zagalopowałaś, Magdalena! Formalności są ważne! Gdyby nie te formalności, nie bylibyśmy małżeństwem wobec prawa! Może chcesz także powiedzieć — symboliczna ceremonia jest jakby na niby, po niej nie będziemy *prawdziwym * małżeństwem.

Absolutnie nie chcę Ci udowadniać, że formalności nie są ważne, wręcz przeciwnie. Akt zawarcia cywilnego związku małżeńskiego sprawia, że jesteście małżeństwem w świetle prawa, ale czy podpisanie przysłowiowego papierka jest tym, o co tak naprawdę w ślubie chodzi?

Lubię tutaj używać analogii testu na prawo jazdy. Dziwne, wiem, ale za moment zrozumiesz, o co mi chodzi, obiecuję!

Czy pamiętasz dzień, w którym zdałaś egzamin na prawo jazdy? Ja pamiętam to, jakby to było wczoraj! Byłam tak szczęśliwa i podekscytowana, że natychmiast zadzwoniłam do wszystkich moich przyjaciół i rodziny, żeby podzielić się dobrymi wiadomościami. Czy wiesz, co krzyczałam przez telefon? Jestem kierowcą!

Czy wolno mi było od razu prowadzić samochód? Nie! Musiałam poczekać 3 tygodnie, aż otrzymałam dokument prawa jazdy. Jednak na poziomie przekonań i emocji zostałam kierowcą w chwili, gdy mój instruktor powiedział: gratulacje, zdałaś egzamin. Zakładam, że dla Ciebie było podobnie, mam rację? Czy Twoi dumni przyjaciele i członkowie rodziny czekali z gratulacjami, aż otrzymasz sam dokument? Myślę, że nie! Ponieważ zarówno dla Ciebie, jak i dla nich, zdanie egzaminu było w tej sytuacji najważniejsze. Zrobiłaś to i to był powód do świętowania.

Czy teraz widzisz analogię? Symboliczna ceremonia ślubna skupia się właśnie na tym, czym jest sedno zawarcia małżeństwa: was dwoje deklarujących swoją miłość, w otoczeniu najbliższych przyjaciół i rodziny. Tutaj nic nie jest na niby! 


Jeśli jedynym powodem ślubu miałyby być jego konsekwencje prawne, pewnie nikt nie fatygowałby się o nic więcej niż wizytę w urzędzie stanu cywilnego. Ponieważ ślub oznacza znacznie więcej niż samo podpisanie papierka, symboliczna ceremonia ślubna podczas waszego destination wedding, pozwala wybrać najpiękniejszy sposób dla wyrażenia Waszej przysięgi. 

A co z aspektem prawnym? Naszym parom radzę udać się do USC, zanim wyruszą w podróż do kraju, w którym planują się pobrać. To świetny sposób na przygotowanie się do tego wielkiego dnia i być może jedyna okazja do świętowania z tymi, którzy z różnych powodów nie będą mogli podróżować razem z Wami. Nie musi to być wielka impreza. Wiele par decyduje się na kameralną kolację w restauracji albo na drinka w ulubionym barze.


Jeśli decydujesz się na ślub za granicą (destination wedding) ceremonia humanistyczna jest dla Ciebie jeśli: 

- jesteś nowoczesną panną młodą, która nie chce iść na zbędne kompromisy planując ten wyjątkowy dzień.

- zależy Ci na celebrowaniu waszej miłości w najpiękniejszym stylu, z dbałością o każdy, najdrobniejszy detal nie tylko wesela, ale i samej ceremonii.

- to co dla Ciebie naprawdę ważne to miłość między Tobą a Twoim narzeczonym, więc ślub ma być przede wszystkim przepiękną deklaracją wszych uczuć.
15 views0 comments
  • Grey Facebook Icon
  • Instagram
  • Pinterest

© 2019 All Things Beautiful - Boutique Destination Weddings & Elopements 
EUROPE | WORLDWIDE